Napriek pandémii sú u nás zahraniční dobrovoľníci

26/04/2021

Tento rok aj napriek pandemickej situácii zavítali do Domu RAFAEL dve zahraničné dobrovoľníčky: Bridget z Veľkej Británie a Zsanett z Maďarska. Zostanú u nás až do letných mesiacov a budú sa prednostne venovať mladým ľuďom s postihnutím v našom dennom DSSku. Prečítajte si ich slová o dobrovoľníckej skúsenosti u nás...

"Boli sme ohromené pohostinnosťou a priateľským prístupom, ktorý sme dostali od Domu RAFAEL. Od prvých dní sme sa tu cítili veľmi príjemne napriek zložitému obdobiu pandémie.... Zapojili sme sa už do tvorivých aktivít ako je hrnčiarstvo, záhradníctvo a dokonca aj bowling. Zúčastňujeme sa na spoločných činnostiach pri výrobe cestovín, pečení koláčov či pagáčikov - milujeme objavovanie a skúšanie slovenskej kuchyne! ... Každú stredu sa stávame učiteľmi a vedieme hodinu angličtiny. Vždy sa zameriavame na inú tému. Keď sme sa učili slovnú zásobu súvisiacu s témou rodiny, vzťahy sme vysvetľovali pomocou hudby a bábok. To aby hodina bola čo najinteraktívnejšia... Je pre nás pekné počuť anglické a maďarské slová, ktoré sa mladí ľudia učia, aby sa s nami vedeli dohovoriť... Šťastné a priateľské „Ahoooooj!“, ktorým nás každé ráno mladí dospelí ale aj personál vítajú, je pre nás tým najkrajším začiatkom dňa..."

Dobrovoľníctvo je neoddeliteľnou súčasťou Domu RAFAEL. Dobrovoľníci nám pomáhajú v lesoparku, v kaplnke ale aj pri práci s našimi pacientmi a klientmi. K našim mladým ľuďom s postihnutím, ktorí sú klientmi v DSS domove sociálnych služieb, prichádzajú každoročne aj zahraniční dobrovoľníci. Ide typicky o mladých ľudí, ktorí chcú získať novú pracovnú aj životnú skúsenosť. Dobrovoľníčia u nás niekoľko mesiacov a stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou tímu. Pre našich mladých ľudí s postihnutím sú zahraniční dobrovoľníci príležitosťou učiť sa nový jazyk, spoznať novú kultúru a vytvárať si vzťahy s rovesníkmi. Pre dobrovoľníkov, aspoň v to veríme, ponúkame pozitívnu skúsenosť pri hľadaní vlastnej životnej cesty.

img-20210423-wa0004-originalimg-20210423-wa0005-originalimg-20210423-wa0001-originalimg-20210423-wa0002-originalpict001-original2023 © RAFAEL, N.O.